دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciencesکتابخانه پردیس بین الملل
برای دسترسی به محیط جدید پایگاه اطلاعاتی PUBMED از لینک زیر استفاده نمایید:https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov ............ دسترسی به پایگاههای اطلاعاتی Reaxys , Ovid , Embase , ScienceDirect , Clinical Key به پایان رسیده است.
 

JCR

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱/۳۱ | 

C:UsersNOURBA~1.NAppDataLocalTempRar$DIa0.303A4-farsi.png

 

 

 

 

 

C:Usersnourbakhsh.nDesktopفایل های بازیابی شدهlogojcr.png

http://s3.amazonaws.com/libapps/accounts/14048/images/badge-impact-factors_1.jpg

 

 

 

 

C:UsersNOURBA~1.NAppDataLocalTempRar$DIa0.303A4-farsi.png­­­­فهرست مندرجات

  • معرفی JCR
  • معرفی Impact Factor

 

 

 

 

 

JCR

 

مؤسسه اطلاعات علمی کلاریویت[1] (ISI) توسط پایگاه اطلاعاتی  Web of Science هر ساله خصوصیات ژورنال ها و نشریات در زمینه های علمی و اجتماعی سراسر دنیا را )مشروط به اینکه این مجلات در موسسه ISI  ایندکس یا نمایه شده باشند( بررسی و ارزیابی کرده، سپس رتبه مجلات را تحت عنوان گزارش استنادی مجلات یا JCR  (Journal Citation report) اواخر هر سال به اطلاع عموم می رساند.

JCR از معتبرترین پایگاه های علم سنجی است که بعنوان ابزاری برای مقایسه مجلات به کار برده میشود. این گزارش استنادی در دو نسخه علوم(Sciences)  و علوم اجتماعی(Social Sciences) منتشر می شود. گزارش استنادی مجلات بر اساس چند شاخص مورد بررسی قرار می گیرد: شاخصهای Cited Half – Life  Immediately index, IF, که در حال حاضر شاخص ضریب تاثیرگذاری(IF) از مهمترین و اصلیترین آنها برای اعتبار علمی مجلات علمی محسوب میشود.

معتبرترین مجلات علمی، مجلاتی هستند که در JCR نمایه می شوند، اما ورود مجلات به JCR بسیار سخت است. آنها باید قوانین و استانداردهای بسیاری را که از سوی موسسه ISIتعیین گردیده است، رعایت نمایند.

مجلات پس از ورود به JCR نیز مورد ارزیابی قرار می گیرند و در صورتی که قوانین و استانداردهای موسسه  آی اس آی توسط آنها رعایت نشده باشد، نام آنها از JCR حذف می شود.

اهمیت گزارش استنادی مجلات در چیست؟ 

JCR  یک شیوه مناسب و معتبر برای ارزیابی تاثیرگذاری یک مجله علمی در جامعه و میزان استنادی که به آن می شود، است. مجلات و ژورنال های منتشر شده به زبانهای غیر از انگلیسی کمتر در دسترس محققان سرتاسر دنیا قرار می گیرند و این مورد بر روی الگوهای استناد شده به آنها اثر گزار است اما در تحلیلهای ارزیابی و مقایسه ای مجلات باید به آن توجه نمود. از طرفی با استفاده از JCR می توان مجلات را در حوزه های تخصصی، طبقه بندی کرده و شاخص های رتبه بندی آنها را مورد ارزیابی قرار داد، بدین ترتیب پژوهشگران به راحتی می توانند مجلات رشته خود را مورد بررسی قرار دهند و از بین آنها مجله مناسب و مرتبط را برگزینند. دانستن این مفاهیم و اطلاعات برای هر فردی که قصد چاپ مقاله  ISI را در مجلات و ژورنال های نمایه شده در ISI و  Web of Sciencرا دارد بسیارضروری است

اطلاعات مجلات هر سال به صورت جداگانه در سیستم JCR ذخیره می گردد. بنابراین، با انتخاب یک سال خاص می توانید تمام اطلاعات مربوط به مجلات همان سال را مشاهده نمایید. زمانی که شما وارد پایگاه JCR میشوید http://jcr.incites.thomsonreuters.com ، صفحه ای ظاهر میشود. در این صفحه می توانید سال و نشریه مورد نظر خودرا انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر شما اطلاعات مجله Allergy  را برای سال 2016 از بخش گزارش استنادی علوم مورد جستجو قرار دهید، اطلاعات مربوط به سال 2016 مجله به صورت زیر ارائه خواهد شد. مثلا:

  • تعداد مقاله های منتشر شده مجله در سال 2016
  • تعداد استناد های دریافت شده از مقاله های دیگر در سال 2016
  • محاسبه ضریب تاثیر براساس دیتاهای سال 2016
  • اطلاعات پایه کتابشناختی از ناشر، خلاصه عنوان، زبان و شماره استاندارد بین المللی پیایندها و...

 

 

 

 

 

*بعد از جستجوی مجله مورد نظر وارد صفحه پروفایل مجله می شوید :

 

در صفحه پروفایل مجله اطلاعاتی همچون عنوان کامل و عنوان اختصاری مجله، شماره استاندارد بین المللی آن (ISSN)، رده موضوعی، نمایه نامه ای که مجله در آن ایندکس شده است، ناشر، زبان و محل نشر آن را مشاهده کنید . در این صفحه همچنین لینکی به پایگاه راهنمای نشریات ادواری اولریخ برای مجله مورد نظر وجود دارد تا در آنجا تمام اطلاعات درباره مجله را مشاهده بکنید.

در ادامه نمره این مجله را در شاخصهای موجود در این پایگاه به تفکیک سال می توان مشاهده کرد. شاخص های علم سنجی که این پایگاه ارائه می دهد عبارتند از:

کل استنادات به مقاله های این مجله، ایمپکت فاکتور(Impact Factor)، ایمپکت فاکتور بدون خود استنادی، ایمپکت فاکتور پنج ساله، شاخص فوری (Immediacy Index)، آیتم های استناد پذیر، نیمه عمر، نمره ایگن فاکتور (Eigenfactor Score) و شاخصهای دیگر مرتبط با موارد مذکور.

Impact Factor

(ضریب تاثیر) که مهمترین و معمول ترین شاخص اندازه گیری اهمیت مجلات می باشد و شامل ارزیابی مجلات در  نمایه های سه گانه ISI  می باشد.

شاخص ضریب تاثیر یا همان Impact Factor برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ توسط گارفیلد بنیانگذار موسسه  ISI برای ارزیابی نشریات تعریف شد. این شاخص به صورت میانگین تعداد ارجاعات انجام شده به مقالات منتشرشده در یک مجله علمی در طول یک دوره زمانی معین دوساله تعریف شده است که برای ویرایش ۲۰۱7 آن، در واقع تعداد استنادات ۲۰۱6 هر مجله به تعداد مقالات منتشرشده آن در سالهای ۲۰۱5 و ۲۰۱4 تقسیم شده است. این شاخص که در فارسی «ضریب تاثیر» ترجمه شده است، فقط درمورد نشریات نمایه شده در بانک اطلاعاتی web of Science و توسط موسسه ISI در ماه ژوئن و یا ژولای هرسال محاسبه و منتشر می شود.

در یک نمای ساده، Impact Factor بیانگر آن است که به طور متوسط، هر مقاله منتشر شده در یک مجله چند بار مورد ارجاع قرار گرفته است. (در یک بازه زمانی دو ساله)

این فاکتور در حقیقت توانایی مجله و هیأت تحریریه آن را در جذب بهترین مقاله ها نشان می دهد.

ایمپکت فکتور هنگامیکه چندین ژورنال در زمینههای مشابه در اختیاردارید میتوان فرایند مقایسهارزش و اعتبار آنها را ساده سازد و ارزیابی قابل قبولی را از هر ژورنال ارائه میدهد. این شاخص مختص مجلاتی (ژورنالهایی) است که مقالات معتبر علمی را در زمینههای گوناگون انتشار میدهند. لازم به ذکر است که عدد شاخص  Impact Factor برای یک نشریه پزشکی، فقط قابلمقایسه با همان زمینه علمی است و نمیتوان IF مجله پزشکی را با IF مجله فنی و مهندسی مقایسه کرد.

 

 

C:Usersnourbakhsh.nPicturesNew folderax portalCapture.PNG 

 

 

 


[1] Clarivate
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 1837 بار   |   دفعات چاپ: 358 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر