C:\Users\NOURBA~1.N\AppData\Local\Temp\Rar$DIa0.303\A4-farsi.png

 

 

 

Image result for clarivate

 

 

 


C:\Users\NOURBA~1.N\AppData\Local\Temp\Rar$DIa0.303\A4-farsi.png 

­­فهرست مندرجات

پایگاه ISI Web Of Knowledge

1

پایگاه Web Of Science

1

پایگاه JCR

2

پایگاه ESI

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


پایگاه ISI Web Of Knowledge

مؤسسه اطلاعات علمی[1] آی اس آی در سال ۱۹۶۰  با تمرکز بر فعالیت های علمسنجی و انتشارات علمی  توسط یوجین گارفیلد تأسیس شد. این مؤسسه در سال ۲۰۰۱ میلادی توسط شرکت تامسون رویترز از مؤسسه اطلاعات علمی خریداری و بهعنوان Thomson ISI شناخته شد؛ و نهایتاً در سال ۲۰۱۶ به شرکت کلاریویت آنالیتیک[2] واگذار شد.

سه پايگاه JCR,  ESI, WOS از معتبرترين نمایه های علم سنجي هستند كه توسط مؤسسه اطلاعات علمي آی اس آی تهيه و روز آمد سازي مي شوند. دسترسی به پایگاه های ذکر شده از طریق کتابخانه الکترونیک(مانند تصویر) و یا لینک مستقیم پایگاه اطلاعاتی امکان پذیر می باشد.

 

 

پایگاه Web Of Science

پایگاه وبآوساینس [3] زیرمجموعهای از آی اس آی وب آو نالج [4]می باشد و خود شامل چندین نمایه بزرگ است؛ این پایگاه حدود ۴۵ زبان مختلف و بیش از ۱۲ هزار مجله را پوشش میدهد.

در پايگاه (Web of Science) WOS امكان جستجو و استخراج اطلاعات در طول دوره هاي زماني مختلف بر اساس شاخص هاي گوناگون علم سنجي وجود دارد.

 

 

 

مجموعه وبآو ساینس[5] شامل چهار نمایه اصلی زیر میباشد و مجلات موجود در این چهار نمایه اعتبار علمی بیشتری دارند:

  1. نمایه استنادی علوم (Science Citation Index: SCI) یا  (Science Citation Index Expanded: SCID) که زمینههای موضوعی فنی، مهندسی، پزشکی و کشاورزی را شامل میشود.
  2.  نمایه استنادی علوم اجتماعی ( Social Science Citation Index: SSCI) که مجلات در زمینه علوم اجتماعی را پوشش میدهد.
  3.  نمایه استنادی هنر و علوم انسانی ( Art & Humanities Citation Index: AHCI) که مجلات در حیطه موضوعی هنر و علوم انسانی را شامل میشود.
  4.  نمایه استنادی علوم نوپدید Emerging Sources Citation Index: ESCI) ( که این نمایه به تازگی به لیست نمایههای این وبسایت اضافه شده است و علوم و مجلههای با موضوعات نوظهور را شامل میشود.

تا زمانی که مجلهای در لیست یکی از این چهار نمایه قرار نگیرد، ضریب تأثیر یا ایمپکت فاکتور[6] به آن تعلق نمیگیرد. به عبارتی دیگر، یک مجله میتواند توسط موسسه کلاریویت آنالیتیک نمایه شده باشد، اما تا زمانی که در چهار نمایه اصلی موجود نباشد، ضریب تأثیر به آن مجله تعلق نمیگیرد. اگر مجلهای ضریب تأثیر دریافت کند، در لیست مجلات پایگاه گزارش استنادی مجلات یا همان JCR نیز قرار میگیرد. لازم به ذکر است که حضور یک مجله در یکی از این چهار نمایه اصلی اولین مرحله برای دریافت ضریب تأثیر است و دریافت ضریب تأثیر توسط یک مجله بعد از حضور در یکی از این نمایهها حداقل دو سال وقت لازم دارد. البته ممکن است یک مجله به دلیل عدم رعایت یکسری از قوانین علمی مصوب این مؤسسه، از لیستهای اولیه نیز خارج شود.

 

پايگاه JCR

پايگاه جی سی آر[7] به ارائه گزارش استنادي مجلات مي پردازد این گزارش استنادی در دو نسخه علوم[8] و علوم اجتماعی[9] منتشر می شود و ابزار خوبی برای مقایسه مجلات به شمار می رود.
اطلاعات این پایگاه اواسط هر سال میلادی بروز رسانی می شود و عناوین و مشخصات و ضریب تأثیر مجلات پذیرفته شده توسط ISI در آن منتشر می شود.


 

کارکردهای این پایگاه

 

در ادامه برای آگاهی و استخراج بالاترین و موثرترین مجلات در هر حوزه ی موضوعی به معرفی امتیاز یا رتبه Q پرداخته خواهد شد.

 

نمره یا رتبه [10]Q

نمره Q در حقيقت براي رتبه بندي مجلاتی که در پایگاه ISI نمایه می شود به شمار مي رود. این رتبه بندی از طریق پایگاه JCR قابل مشاهده است. بر اساس هر طبقه یا چارک يا دسته موضوعی[11] که مجلات در آن قرار دارند امتيازي بين Q1 تا Q4 به آن ها تعلق مي گيرد که مشابه با ضريب تاثير[12] در مجلات ISI می باشد. با اين تفاوت که ضریب تأثیر ممکن است از يک هزارم تا 30 (که معمولا مجلاتي مانند نيچر[13] و ساينس[14] دارند) متغير باشد ولي امتیاز یا نمره Q از يک تا 4 متغير خواهد بود. در حقيقت Quartile Scores امتیاز عملکردي هرمجله در مقوله موضوعی خود به شمار مي رود. داشتن نمره بين Q1 تا Q4 حاکي از ارزش خاص آن مجله است.

:Q1بیانگر اين است که مجله جزء 25 درصد بالای يک طبقه یا مقوله موضوعی[15] قرار دارد.

 :Q2 بیانگر اين است که مجله از لحاظ رتبه جزء طبقه مياني يعني بين 25 تا 50 درصد يک مقوله موضوعی قرار دارد.

:Q3 بیانگر اين است که مجله از لحاظ رتبه جزء طبقه ميانه به سمت پايين يعني بين 50 تا 75 درصد يک مقوله موضوعی قرار دارد.

:Q4 بیانگر اين است که مجله از لحاظ رتبه جزء طبقه پايين يعني جزء 25 درصد انتهايي يک مقوله موضوعی قرار دارد.

معمولا در بسياري از ارزشيابي ها مجلات Q1و Q2 به عنوان مجلات پرامتياز به شمار مي روند و متقاضياني که قصد پذیرش[16] از دانشگاه هاي خارجي را دارند بايد در اين دسته از مجلات مقالات خود را چاپ کنند.

با مراجعه به کتابخانه الکترونیک به آدرس Diglib.iums.ac.ir می توانید به دو طریق وارد پایگاه JCR شوید:

1.از طریق لینک موجود در کتابخانه الکترونیک[17] وارد پایگاه WOS شده و از قسمت بالای صفحه می توانید وارد پایگاه JCR شوید یا  از همان جا به طور مستقیم وارد پایگاه ESI شوید.

2. از طریق لینک  مستقیم پایگاه JCR http://jcr.incites.thomsonreuters.com وارد پایگاه شوید.

 

برای مشاهده مجلات برتر در هر کدام از 22 حوزه موضوعی تخصصی از منوی سمت چپ پس از انتخاب حیطه موضوعی مورد نظر، مطابق تصویر رتبه مورد نظر را نیز انتخاب می کنیم در ادامه تصویر و توضیحات مربوطه نمایش داده می شود:

پس از انتخاب مراحل فوق لیست نشریات برتر در موضوع انتخاب شده در رتبه های مختلف اول تا چهارم مشاهده می گردد. بدین ترتیب مجلات Q1 دارای امتیاز بالاتری نسبت به مجلات Q4 هستند.

در این قسمت می توان سایر اطلاعات و مشخصات مجلات برتر مانند عنوان مجلات، رتبه بندی بر اساس میزان دریافت استناد ، شاخص ایمپکت فاکتور و ایگن فاکتور را مشاهده نموده و مجلات  و موضوعات را بر اساس رتبه بندی ها مورد ارزیابی قرار داد.

در ستون سمت چپ نیز می توان از سایر ابزار  موجود جهت مقایسه مجلات از قبیل انتخاب نمایه های مختلف برای تهیه گزارش، سال، ناشر و محل نشر و...استفاده نمود. همچنین عناوین تغییر یافته مجلات نیز در همین قسمت قابل مشاهده می باشد.

 

 

 پایگاه ESI

پایگاه شاخص های اساسی علم [18] یک ابزار پژوهشی است که متخصصان علم سنجی، پژوهشگران و ارزیابان پژوهشی جهان را قادر می سازد تا عملکرد های علمی و پژوهشی را اندازه گیری نموده و تمایلات و علایق علمی را دنبال کنند. در واقع به کشف محققان، مؤسسات، انتشارات و کشورهای اثرگذار در یک زمینه موضوعی     می پردازد. این ابزار بر اساس حد آستانه استنادی تعیین شده در هر رشته موضوعی و مجموع رشته ها، پس از محاسبه تعداد استنادها، حد بالای 1 درصد دانشمندان و موسسه ها و دانشمندان و حد بالای 50 درصد مجله ها و کشور ها را به این پایگاه داده است. بدین معنا که پس از محاسبه تعداد استنادها در هر رشته موضوعی در صورتی که موسسه یا دانشمندی جزو 1 درصد برتر موسسه ها و دانشمندان و مجله یا کشوری جزو نیمه برتر مجله ها و کشورها باشد، در این پایگاه نمایه می شود. در واقع کار اصلی این ابزار استخراج حوزه های پژوهشی در حال ظهور و گرایشات علمی جدید از طریق شمارش انتشارات و داده های استنادی مقالات نشریات است.

این پایگاه بر مبناي دوره هاي زماني 10 ساله، به ارائه آمار در قالب شاخص هاي تعيين شده توليد علم از جمله رتبه علمي كشورها بر اساس تعداد توليدات علمي، تعدا كل استنادها و نسبت استناد به توليدات علمي        مي پردازد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کارکرد های این پایگاه

-         تعیین تاثیر و برونداد پژوهش در یک زمینه مطالعاتی

-         رتبه بندی کشورها، نشریات، مقالات و نویسندگان پرکار

-         تعیین گرایش های پژوهشی در علوم

-         تحلیل عملکرد پژوهشی  کشورها، سازمان ها و نشریات

 

22 حیطه موضوعی تعیین شده در این پایگاه عبارتند از:

 


-         Agricultural Sciences

-         Biology & Biochemistry

-         Chemistry

-         Clinical Medicine

-         Computer Science

-         Ecology/Environment

-         Mathematics

-         Microbiology

-         Molecular Biology & Genetics

-         Multidisciplinary

-         Neuroscience & Behavior

-         Pharmacology & Toxicology

-         Physics

-         Plant & Animal Science

-         Psychology/Psychiatry

-         Social Sciences, general

-         Space Science

-         Economics & Business

-         Engineering

-         Geosciences

-         Immunology

-         Material Science


 


نحوه مشاهده اطلاعات ارائه شده در پایگاه  ESIدر ادامه نمایش داده می شود:

با مراجعه به کتابخانه الکترونیک به آدرس Diglib.iums.ac.ir از دو طریق می توانید وارد پایگاه ESI شوید:

1.از طریق لینک موجود در کتابخانه الکترونیک[19] وارد پایگاه WOS شده و از قسمت بالای صفحه می توانید وارد پایگاه ESI شوید یا به طور مستقیم  از همان جا وارد پایگاه ESI شوید.

2. به طور مستقیم از طریق لینک http://esi.incites.thomsonreuters.com وارد ESI شوید.

پس از انجام جستجو نیز در صفحه نتایج می توانید داده های این پایگاه را نیز مشاهده نمایید.

 

 

مقالات برتر[20]

به گروه اندکی از مقالات گفته می شود که تعداد استنادهای زیادی را دریافت کرده اند. این مقالات را مقالات یک درصد و یک دهم درصد برتر نیز می نامند که شامل مقالات پراستناد و داغ می شود. مقالات برتر به دو دسته مقالات داغ  و مقالات پراستناد  تقسیم می شوند.

 

مقالات داغ[21]

مقالاتی که خیلی سریع نسبت به مقالات مشابه در همان حوزه موضوعی و همان بازه زمانی استناد دریافت می کنند به عنوان مقالات داغ شناخته می شوند. ملاک محاسبه تاریخ انتشار نیست. انتشارات 2 سال اخیر در بازه 2 ماه اخیر مورد بررسی قرار می گیرد و انتشاراتی که در این بازه زمانی 2 ماهه بیشترین استناد را گرفته و در 1/0 % مقالات دارای استناد قرار گرفته باشد. (فقط استنادات 2 ماه قبل را شمارش می شود نه کل 2 سال) یا به عبارت دیگر مقالاتی هستند که در دو سال اخیر منتشر شده اند و در دوماه اخیر بیشترین میزان استناد را دریافت نموده اند که آن را در 1/0 % مقالات برتر آن حوزه قرار می دهد.

 

شاخص بیشترین استناد یا مقالات پر استناد[22]

مقاله پر استناد : مقالاتی که به 1 % مقاله های برتر منتشر شده در یک حوزه پژوهشی در یک سال مشخص تعلق دارد. 1 درصد برتر توسط حد آستانه مقاله های پر استناد که برای یک حوزه در یک سال مشخص محاسبه شده، تعیین می شود.

نکته:

* استنادها در یک بازه زمانی 10 ساله، شمارش می شوند.

*برای مقالات و موضوعاتی کاربرد دارد که به سبب ماهیت سالیان سال به آنها استناد می شود.

حد آستانه[23]: کسر یا درصدی از مقالات پس از رتبه بندی آن ها در یک حوزه پژوهشی به ترتیب نزولی بر اساس شمارش استناد ها و سپس انتخاب کسر یا درصد برتر ازبین آن مقالات می باشد.

 

آستانه پر استناد[24]: به حداقل استنادهای دریافت شده توسط 1 % مقالات برتر در یک حوزه پژوهشی در یک سال مشخص تعلق دارد.

آستانه مقاله های داغ[25]: حداقل استنادهای دریافت شده توسط 1/0 % مقالات برتر در دو ماه اخیر، که دو سال اخیر منتشر شده اند را نشان می دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Users\nourbakhsh.n\Pictures\New folder\ax portal\Capture.PNG 

 


 


[1] Instiute for Scientific Information:ISI

[2] Clarivate Analytics

[3] Web Of Science: WOS

[4] ISI Web Of Knowledge

[5] Web of Science

[6] Impact Factor:IF

[7] JCR (Journal citation Reprts)

[8] Sciences  

[9] Social Sciences

[10] Quartile Score

[11] Category

[12] Impact Factor

[13] Nature

[14] Science

[15] Category

[16] Admission OR Apply

[17] webofknowledge.com

[18] ESI(Essential Science Indicators)

[19] webofknowledge.com

[20] Top Paper

[21] Hot Paper

[22] Highly Cited Paper

[23] Citation threshold

[24] Highly cited threshold

[25] Hot paper thresholds